Skyddad: Bilder från en roadtrip i Indien.

Detta innehåll är lösenordsskyddat. För att visa det, ange lösenordet nedan.

FÖLJ:

2 svar

  1. Oj, väldigt svårt att förklara kortfattat. Men det var som att komma tillbaka måånga årtionden i tiden, ett extremt fattigt u-land och inget system som fungerade. Väldigt isolerat, farligt att gå ute. Vi åkte bil med vår chaufför direkt från raraget till ställen vi skulle till, men det fanns inte direkt något att välja på, inga butiker, caféer o.s.v som vi är vana vid. Och väldigt strängt muslimskt så gällde att pälsa på sig när det var 40 grader:) Bloggade även därifrån http://karinolofsson.se/category/aret-i-bangladesh.html

    Nej precis, flera tusen svenskar (tror jag i alla fall haha) i Shanghai:) Har i alla fall många vänner och bekanta som också fått eller ska ha barn här. Min sambo jobbar på ett svenskt klädföretag och jag är med som medföljare. JObbade på distans de två första åren vi var ute, sedan har jag pluggat och nu ska jag vara mammaledig sista året:)

  2. Tycker dock att många bilder från Indien liknar Bangladesh på många sätt, sådär härligt vackert och färgglatt. Det var ju absolut inte enbart negativt att bo där utan ett riktigt färgstarkt äventyr och en enorm erfarenhet, inget jag ångrar för en dag:) Men det var även trevligt att flytta vidare till Shanghai:)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Detta innehåll är lösenordsskyddat. För att visa det, ange lösenordet nedan.