Skyddad: Att bo med Airbnb – så funkar det

Detta innehåll är lösenordsskyddat. För att visa det, ange lösenordet nedan.

FÖLJ:

18 svar

  1. Jag är såååå skeptisk mot detta men det låter ju bra. Är orolig för att få en dålig värd för man bor ju tillsammans med värden, eller? Att värden bor ju också i sin lägenhet!
    Men jag är precis som du såååå trött på hotell och deras äckliga frukostar och lägen med bara hotell och turistaffärer som säljer blinkande saker.
    Kanske får prova ändå.
    Ska man ha med sig lakan och handduk och så?

    1. Åh vad kul med någon som är skeptisk! Jag var nog inte skeptisk innan bara lite osäker på hur det fungerade. I vissa fall hyr man ett rum i andra fall en hel lägenhet. Vi hyrde bara rum. Men det som är bra att du kan läsa utvärderingarna om värden – det ger hyfsat bra uppfattning. Sen de värdar vi hade var rätt “osynliga” och störde inte – var ok med att man fick “göra vad man ville” ELLER hade tydliga regler så man visste hur man kunde bete sig.
      Tex i Barcelona hade han en egen kyl till oss som han ställt in öl i när vi kom :) Och hade lappar i badrummet + lista med ordningsregler i rummet, enkelt och bra!
      I Madrid tvättade hon kläder åt oss och köpte frukost.
      I San Sebastian såg vi henne knappt, hon pratade bara spanska men kom på morgonen precis innan vi skulle gå och frågade om vi ville ha frukost.
      Lakan ingår nästan alltid tror jag, handduk inte alltid, det är olika för varje värd – men det står alltid klart och tydligt. Och de boenden vi hade erbjöd alla både lakan, handduk och tvål/schampo. Det i Madrid och Barcelona var även fri användning av köket!

  2. När jag bodde i Seattle hade min värdfamilj och våra grannar ett litet hus på tomten som hyrdes ut via airbnb. Jag har alltså agerat “host” då det var mestadels jag som tog emot gästerna och visade de vad de skulle göra och framför allt INTE göra och jag ÄLSKADE det!!! Önskar så att jag hade ett hus eller rum att hyra ut nu.. Men kanske i framtiden :)

    Har också hyrt boende flera gånger genom airbnb och har alltid varit superduper nöjd :)

    1. Åååh eller hur jag vill också kunna göra det – alltid så häftigt att träffa människor från världens alla hörn som är på resande fot! :)

  3. Jag har ett konto på Airbnb, men har aldrig bokat boende där. Har varit nära några gånger men inte riktigt vågat ta steget ut.. Kanske ska våga alltså :)

  4. Verkar riktigt intressant, kanske skulle regga mig där så får man se var man kan få användning av det i framtiden :) Kan dockt tänka mig att det inte alltid går hem hos lokalbefolkningen, men då tycker jag också att om man ska bo bland dem så kan man också försöka smälta in lite, vara väldigt noga med att respektera regler och seder, och ja, helt enkelt störa dem så lite som möjligt :) Finns säkert turister som skiter i allt vad heter regler och respekt och kanske de lokalbor som protesterar mot detta har fått uppleva just den värsta sortens turister..? Eller om det råkar finnas för många sådana boenden i samma område/kvarter och de anser att detta “förstör” gatubilden lite?

  5. På Kuba har man verkligen fattat att detta är en bra grej. Sen några år tillbaka finns vid sidan av de statliga dyra turisthotellen sk “casas particulares” – privatuthyrning. Bokar man ett sånt får man bo snorbilligt hemma hos en kubansk familj, ofta med eget badrum och terrass/balkong. För en liten extra summa lagar de frukost och middag åt en och kan också ofta ordna turer eller ge lokala rekommendationer. Typ som airbnb alltså, fast det förmedlas genom särskilda sidor. Och utbudet av casas är verkligen hur stort som helst, knappt så att man behöver boka i förväg! (Nu gör vi det ändå för att jag har kontrollbehov men men.) Längtar verkligen dit för att få testa på det!

    1. Jaaa Malin, jag har hört talas om detta! När jag var på Kuba var vi bara en vecka på “all inclusive” – så himla trist egentligen. Vill gärna åka tillbaka och göra just detta. Hoppas din resa blir fantastisk! När är det du ska åka? :)

  6. Hej!

    Det heter ju bed&BREAKFAST, men ingår verkligen frukost i bokningspriset?
    Vad säger era bestämmelser?

    Är värdarna skyldig att bjuda på frukost eller är det upp till deras goodwill?

    Jag har hittills två olika erfarenheter. På det ena stället ingick frukost, men inte på det andra.

    Vore mycket intressant att få veta, vad som egentligen gäller.

    1. Våra bestämmelser? Airbnbs bestämmelser? Airbnb är ju ett företagsnamn som utvecklats till en uthyrningstjänst med lite olika aspekter. Jag skulle tro att det är helt upp till hyresvärden hur den vill ha det – finns inga direkt regler. Allting bygger ju på att du är en bra värd > får bra reviews > fler gäster. Och man ser ju alltid när man letar boende vad som ingår – vilket är perfekt. Vill du ha frukost kan du specifikt söka efter det och vice versa. :)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Detta innehåll är lösenordsskyddat. För att visa det, ange lösenordet nedan.